ALAN x SDA

Czym zajmuje się Frontend Developer oraz PHP Developer?

Co to jest Frontend ?

W dużym skrócie: frontend to wszystkie elementy widoczne przez użytkownika strony internetowej, czy też aplikacji webowej na ekranie urządzenia, takie jak grafika, animacje czy układ tekstu. Specjalista z tego zakresu musi znać takie technologie jak HTML, CSS oraz JavaScript. HTML to kod używany do tworzenia struktury strony, CSS służy do nadawania wyglądu strony, natomiast JavaScript pozwala zaimplementować komponenty, które umożliwiają interakcję z użytkownikiem. Połączenie wszystkich trzech elementów pozwala na prawidłowe funkcjonowanie oprogramowania w jego warstwie prezentacyjnej.

Czym zajmuje się Frontend Developer?

Frontend Developer skupia się na aspektach wizualnych tworzonego oprogramowania, w szczególności w tej części aplikacji jaka jest wyświetlana i przetwarzana przez przeglądarkę internetową. Proces tworzenia oprogramowania w technologiach frontnendowych polega na przygotowaniu kodu, który zrealizuje założenia projektu interfejsu użytkownika tak w zakresie samego wyglądu aplikacji czy strony jak i właściwej interakcji z użytkownikiem a przy tym zapewni responsywność aplikacji, tj. dopasowanie do urządzeń o różnych wielkościach czy typach.

Co to jest  PHP i czym zajmuje się PHP Developer?

PHP jest popularnym i często używanym językiem programowania wykorzystywanym do tworzenia stron internetowych oraz aplikacji webowych. Jedno z najpopularniejszych rozwiązań CMS do tworzenia i prowadzenia stron internetowych, blogów - WordPress jest napisane właśnie w języku PHP. Język ten służy do tworzenia backendu, czyli tego co znajduje się na serwerze i jest odpowiedzialne za wewnętrzne funkcjonowanie aplikacji czy strony internetowej, a do czego użytkownik nie ma wglądu.  

Niezależnie czy jest to Frontend Developer czy Backend Developer jak i to z jakich korzysta technologii, każdy pracujący na takim stanowisku zajmuje się ciągłą optymalizacją, rozwojem i poprawą jakości tworzonego oprogramowania. 

Osoby pracujące na tych stanowiskach powinny cechować się nieustanną chęcią rozwoju, czy umiejętnością analitycznego myślenia potrzebnymi do realizowania codziennych zadań projektowych, które należy poddać analizie, zaprojektować rozwiązanie i wdrożyć. Nie każdy developer wykonuje te same zadania, są one zależne od doświadczenia czy samego projektu. 

W obu przypadkach często korzysta się z tych samych języków czy technologii programowania, jednak są one wykorzystywane do tworzenia innych elementów aplikacji (tych które widać oraz tych, które są niewidoczne dla użytkownika). Frontend oraz backend wzajemnie się uzupełniają i są kluczowymi warstwami każdego projektu. 

Jeśli zainteresowała Cię praca na stanowisku Frontend lub PHP Developera zapisz się na kurs i wejdź do branży IT. Szczegóły i zapisy na kurs na stronie: ALAN x SDA (sdacademy.pl)